W ramach promocji czytelnictwa, a także mając na uwadze upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dzięki współpracy z Księgarnią NOVA z Brzozowa, 16 października w naszej szkole odbyły się niecodzienne lekcje czytelnicze.
Uczniowie klas IV - VIII brali udział w niezapomnianej lekcji historii, podczas której mieli okazję poznać ciekawostki historyczne o znanych Polakach, połączone z nauką o wartościach patriotycznych. Podczas niezwykle interesujących zajęć uczniowie zostali przeniesieni w niesamowity świat wydarzeń z przeszłości naszego kraju. Dzieci z uwagą słuchały o istnieniu takich postaci, jak np. Krystyna Skarbek, która zapisała się na kartach historii Polski jako bohaterka. Dowiedziały się również o mało znanych wydarzeniach z życia Józefa Piłsudskiego, a także wielu innych znamienitych ludziach. Uczniowie z przejęciem słuchali o czynach niezwykłych osób, które stały się dla nich przykładem pozytywnych postaw oraz wartości, które powinny przyświecać każdemu patriocie. Niektórzy mieli okazję przymierzyć mundury żołnierskie, hełmy, maski przeciwgazowe, a także potrzymać i obejrzeć z bliska atrapę karabinu, pocisku moździerzowego i innych ciekawych przedmiotów. Wiedza historyczna została wzbogacona o zaskakujące anegdoty i pokaz rekwizytów. Z tak doskonale przeprowadzonej lekcji historii uczniowie wynieśli bogatą wiedzę o znanych Polakach, która na pewno zapadnie głęboko w ich pamięci.
Uczniowie klas 0-II uczestniczyli z kolei w lekcji czytelniczej, której motywem przewodnim było szukanie odpowiedzi na pytanie, co to jest ekologia i jak dbać o przyrodę. Rozszerzyli swoją wiedzę o informacje związane z ekologią, przypomnieli sobie, ile lat niektóre materiały potrzebują, aby rozłożyć się całkowicie w ziemi. Poznali również poznali sposoby oszczędzania prądu i wody. Podczas zajęć zaprezentowana została także humorystyczna wersja baśni „Czerwony Kapturek” – uczniowie wchodzili w role poszczególnych postaci i odgrywali baśniowe scenki. Na zakończenie zajęć zaprezentowana została kula plazmowa, składająca się ze sferycznej szklanej bańki wypełnionej rozrzedzonym gazem oraz centralnej elektrody, która często nazywana jest „cewką Tesli” od nazwiska Nikoli Tesli, wynalazcy lampy.
Uczniowie byli zachwyceni programem obydwu warsztatów. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mieli możliwość uczestniczenia w podobnych przedsięwzięciach.