Internetowy Teatr TVP dla Szkół - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Przejdź do treści

Menu główne:

aktualności

Internetowy Teatr TVP dla Szkół

15-05-2018 „Piotruś Pan” - Teatr Maska z Rzeszowa
     15 maja o godzinie 9.00 dzieci z naszej szkoły miały przyjemność obejrzeć spektakl pt. „Piotruś Pan”, który emitowany był przez Internetowy Teatr TVP dla szkół z Teatru Maska z Rzeszowa. Tym razem uczniowie śledzili niesamowite losy niezwykłego chłopca w przedstawieniu pt. „Piotruś Pan”.
     Głównym bohaterem spektaklu był chłopiec, który nie chciał nigdy dorosnąć i zatracić się w czarno-białym świecie dorosłych, za to bardzo lubił wlatywać przez okno do pokoju pewnej dziewczynki o imieniu Wendy. Jedyne czego pragnął to być kochanym. W umyśle dorosłych tykanie zegara oznacza jedynie tylko tyle, że już czas spać, odrabiać lekcje i przestać zachowywać się jak dziecko.  W świecie dzieci określa jednak zupełnie coś innego. Tykający zegar zapowiada zbliżające się niebezpieczeństwo w postaci krokodyla i złych piratów. Dzieci z przedstawienia chciały wyrwać się z ram dobrego wychowania i rozsądku, więc postanowiły wybrać się do zaczarowanej krainy Nibylandii. W tym miejscu wszystko jest możliwe i aby się tam dostać, trzeba tylko chcieć. Dorośli również czasem powinni na nowo odkryć świat baśni, a wtedy dzieciom łatwiej będzie odnaleźć się w świecie dorosłych.
     Spektakl wzbogacony został rytmiczną muzyką z elementami tańca, dzięki czemu dzieci z zainteresowaniem śledziły przygody niesamowitych przyjaciół. Z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienie.

13-03-2018 Chłopcy z Placu Broni
    Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny obejrzeli spektakl, w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla szkół. Tym razem śledziliśmy losy bohaterów powieści Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. Akcja książki toczy się w Budapeszcie, stolicy Węgier.
    Tytułowi chłopcy z Placu Broni rywalizują z inną grupą rówieśniczą- chłopcami z Ogrodu Botanicznego czyli Czerwonoskórymi. Plac, o który toczy się walka to przestrzeń, gdzie każdy chce być zwycięzcą, tu realizują się instynkty walki i obrony. Uczniowie klas starszych, którzy omawiali „Chłopców z Placu Broni” jako lekturę na lekcjach języka polskiego szybko zauważyli, że akcja spektaklu została przeniesiona z XIX-wiecznych Węgier do współczesnej Polski, gdzie na każdym kroku widać podziały, niezdrową rywalizację i wrogość wobec siebie. Dzisiaj Placem Broni stają się boiska, stadiony czy podwórka. Każdy chce być przywódcą i wieść prym w grupie rówieśniczej. Ale czy można być przywódcą mimo wszystko? Czy to siła i tężyzna fizyczna jest wyznacznikiem naszej ważności? Na te ponadczasowe pytania daje odpowiedź postawa głównego bohatera Nemeczka, który pomimo niepozornego wyglądu i wątłego zdrowia udowodnił, że najważniejsza w życiu jest odwaga, wierność swoim ideałom i przyjaźń. O człowieku świadczą jego czyny, a nie puste słowa.
    Spektakl był trudniejszy w interpretacji od poprzednich, ale mimo to aktorzy teatru „Pinokio” w Łodzi dostarczyli naszym uczniom sporej dawki wrażeń. Chłopcy z niecierpliwością czekali na bitwę i sądząc po minach, ten fragment przedstawienia spełnił ich oczekiwania. Czekamy na kolejne spektakle.
23-02-2018 Król Maciuś I
    Kolejny raz nasi uczniowie obejrzeli transmisję Internetowego Teatru TVP dla szkół. Tym razem był to spektakl o dziecięcej sile i samotności, oparty na motywach powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś I”. Każdy spektakl emitowany jest na żywo, z innego teatru. Tym razem mogliśmy obejrzeć pracę aktorów teatru „Banialuka” z Bielska Białej.
    Główny bohater po śmierci rodziców musiał zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą sprawowanie władzy. W jego głowie zaczęły się jednak rodzić pytania: Czy świat dorosłych jest gotowy na rządy dzieci i czy dzieci, w ogóle mogą być gotowe na rządzenie światem dorosłych?
     Adaptacja Konrada Dworakowskiego odbiega od tradycyjnego, opartego na fabule sposobu narracji. To wyjątkowo plastyczna i piękna realizacja. W spektaklu pada niewiele słów, mimo tego widowisko podejmuje ważne, uniwersalne tematy: odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości. Twórcom przedstawienia udało się za pomocą kostiumu, gestu, ruchu, obrazu i muzyki stworzyć pole gry dla wyobraźni widzów. Budowane za pomocą metafory i licznych odwołań do współczesności i kultury popularnej obrazy dają wiele możliwości interpretacji zależnych jedynie od uważności i wrażliwości odbiorców.
11-01-2018 Królewna z drewna
     Opowieść o Sosence, która stanęła w obronie całego lasu, to kolejny spektakl, który obejrzeliśmy 11 stycznia w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla szkół. „Królewna z drewna”, bo taki jest tytuł przedstawienia, to barwna, wierszowana i rozśpiewana bajka. Jej wykonawcami są aktorzy Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. Poza walorami muzycznymi i plastycznymi- pięknymi animowanymi lalkami-jest jednocześnie doskonałą propozycją edukacyjną, uczącą gatunków drzew oraz w atrakcyjnej formie zachęcającą do obcowania z przyrodą.
     Z niecierpliwością czekamy na nowe propozycje i kolejne barwne spektakle.

17-10-2017 Księga Dżungli
    W obecnym roku nasza szkoła bierze udział w  projekcie pt. „Internetowy Teatr TVP dla Szkół”. 17 października 2017 roku uczniowie obejrzeli transmisję pierwszego przedstawienia noszącego tytuł  „Księga Dżungli”. Było to wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne, którego Teatr Arlekin w Łodzi podjął się we współpracy z Mistrzem Lalkarzem Teatru Narodowego Islandii, Berndem Ogrodnikiem. Ta kolejna propozycja, specjalizującego się w marionetkach długoniciowych Teatru Lalek Arlekin, przestawia znaną i uwielbianą przez dzieci na całym świecie opowieść o „ludzkim szczenięciu” Mowglim - chłopcu wychowanym przez wilki, żyjącym za pan brat ze zwierzętami w rządzącej się własnymi prawami indyjskiej dżungli. To opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu, mądrości i szacunku dla odwiecznych praw natury, która zostanie podana w niezwykle atrakcyjnej formie.
    W spektaklu wziął udział cały zespół teatru, a na jego potrzeby skonstruowane zostały unikalne - rzeźbione, bardzo skomplikowane, nigdy przedtem nie stosowane w takiej postaci lalki, jak również specjalne obrotowe sceny. Autorem inscenizacji był mieszkający w Islandii światowej sławy lalkarz Bernd Ogrodnik, którego mistrzowski pokaz „Metamorfozy” można było oglądać w Łodzi w 2015 r. na pierwszym Festiwalu AnimArt. Międzynarodową sławę zyskał dzięki zaprojektowaniu marionetek, które zagrały w filmie „Strings” (polski tytuł to „Zemsta Habalończyka”). Muzykę do przedstawienia komponuje pochodzący z Łodzi, znany artysta-multiinstrumentalista, znawca muzyki hinduskiej Lucjan Wesołowski.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego