I Mikołajkowy Międzyszkolny Turniej Szachowy - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Przejdź do treści

Menu główne:

aktualności

I Mikołajkowy Międzyszkolny Turniej Szachowy

    We wtorek, w przeddzień święta  Świętego Mikołaja, uczniowie z golcowskich szkół spotkali się w Zespole  Szkół w Golcowej na turnieju szachowym. Do zawodów zgłosiła się, ku ogromnemu zdziwieniu i zarazem zadowoleniu organizatorów, przeogromna  liczba chętnych w ilości aż 29 tęgich głów, pełnych szachowych pomysłów,  w pełnym przekroju wiekowym – od klasy I szkoły podstawowej aż do II  klasy gimnazjum. Poniżej, dla mniej znających temat pojedynków szachowych, zamieszczamy techniczny opis turnieju.
     Turniej rozegrano na dystansie 9 rund z czasem 10 minut dla gracza na  rozegranie jednej partii. Wszyscy zawodnicy zagrali w jednej grupie.  Niektórzy pomyślą, że ten sposób rozgrywek jest krzywdzący dla młodszych  wiekiem graczy, którzy mogą się bać grać z dużo większymi i starszymi  gimnazjalistami. Może to jest i prawda, ale bardziej w boksie czy  zapasach, ale nie w szachach. Należy pamiętać że w szachy gra nie wiek i  masa zawodnika, ale doświadczenie i wiedza szachowa i to między innymi  udowodnił ten turniej.
     Wbrew oczekiwaniom niektórych nie wszyscy starsi wiekiem uczniowie  potrafili wygrywać swoje pojedynki z młodszymi kolegami. Już w I rundzie  czwartoklasista z SP2 Piotrek Barański sprawił niespodziankę i wygrał  partię z kolegą z klasy VII. Nie była to jedyna niespodzianka turnieju.  Świetnie grał Tomek Tomoń z kl. III, który zdobył 6 pkt w 9 rundach  i wygrywał m.in. z uczniami starszymi, nawet z kl. VII. Klasę szachową  pokazał inny uczeń z kl. III Kacper Rachwał, który zostawił wszystkich  zawodników z tyłu i zajął I miejsce w ogólnej klasyfikacji. To właśnie  Kacper zdobył 8 pkt przegrywając tylko 1 pojedynek z powracającym do  szachów, po czteroletniej przerwie, Kamilem Trzcińskim z kl VI i został  najlepszym szachistą turnieju.
Turniej rozegrano tzw. systemem szwajcarskim, który polega na  kojarzeniu w kolejnych rundach par zawodników wg ilości zdobytych  punktów. Oznacza to, że w kolejnych rundach kojarzeni są szachiści z  podobnym dorobkiem punktowym. W ten sposób po 2 lub 3 rundach grają ze  sobą szachiści o podobnym poziomie umiejętności szachowych.
     Na koniec turnieju rozdano nagrody (medale i dyplomy) w III grupach  wiekowych w grupie dziewcząt i w grupie chłopców. Nie były to jedyne  nagrody turniejowe. W trakcie turnieju zawodnicy otrzymali za sprawą Św.  Mikołaja  upominki podnoszące kondycję: słodycze, owoce i napoje. Za tę  hojność „Mikołajkową” dziękujemy Pani Dyrektor z Zespołu Szkół i Szkoły  Podstawowej nr 2 oraz Radom Rodziców z obydwóch szkół.
     Grze towarzyszyły wielkie emocje oraz zaangażowanie co widać na  dołączonych zdjęciach. Szczególnie najmłodsi szachiści przeżywali swoje  partie. Dla nich na pewno będzie motywacją otrzymany dyplom czy medal  (że cukierków i innych dodatków już by nie wspomnieć). Taki był cel  turnieju aby na różne sposoby zmotywować do ćwiczeń i gry nie tylko z  rówieśnikami ale i w domu z bliskimi. Wygrane partie pomogą uwierzyć we  własne siły i dodadzą odwagi do gry w następnych zawodach. W takiej  konfrontacji własnych  umiejętności z umiejętnościami innych uczniów  ujawnia się nie tylko chęć rywalizacji ale i motywacja do dorównania  najlepszym.
     Dla części szachistów był to pierwszy poważny turniej szachowy w  jakim brali udział. Po raz pierwszy spotkali się z grą na czas. Dla  wielu „szokiem” było przegranie partii z powodu popełnionych błędów czy  też reguła „dotknięta figura wykonuje ruch”. Była to lekcja szachowej  zarówno rozwagi jak i pokory.
Warto wspomnieć że szachy uczą dyscypliny co dało się zauważyć w  trakcie turnieju. W pierwszej rundzie miał miejsce „festiwal błędów”,  ale już w kolejnych rundach błędów było coraz mniej. Zamiast  roztargnienia pojawiło się skupienie i zamyślenie, szczególnie na  początkowych szachownicach. Wielu zawodników w praktyce zrozumiało  przepisy gry turniejowej  i doświadczyło skutków ich przestrzegania.  Dzięki w miarę zachowanej dyscyplinie szczególnie przez rozbieganych  najmłodszych graczy udało się rozegrać 9 rund zamiast planowanych w  „czarnym scenariuszu” 7 rund. Turniej zakończył się planowo o godzinie  17.00 a rozemocjonowanych i szczęśliwych zawodników odebrali rodzice i  odwieźli do domów. Za udział dziękujemy wszystkim zawodnikom,  gratulujemy osiągniętych wyników i zachęcamy do podnoszenia poziomu  „królewskiej gry.”
     Poniżej zamieszczamy skróconą tabele turniejową. Natomiast  zainteresowanych szczegółami zapraszamy na stronę internetową turnieju  pod adresem: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_7508/
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego