dzień książki i praw autorskich - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Przejdź do treści

Menu główne:

aktualności

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w naszej szkole




„Kto czyta żyje podwójnie”
     Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na stałe wpisały się w cykl naszych imprez szkolnych. 27 kwietnia uczestnicy kółka teatralnego przygotowali okolicznościowy występ. W swoich wierszach i piosenkach podkreślili ważną rolę książki w życiu każdego człowieka. Przypomnieli również, że książki należy traktować z należytym szacunkiem, nie można ich niszczyć, plamić, wyrywać kartek czy rysować po nich. Zwrócili uwagę, że książka jest dobra na wszystko i zawsze można na nią liczyć.
     W naszej szkole od wielu lat promujemy czytelnictwo i zachęcamy do czytania, do obcowania z książką, nie tylko na lekcjach, ale w każdej wolnej chwili. Szkolna biblioteka jest wyposażona w ciekawe pozycje i ciągle wzbogacamy jej księgozbiór o nowe tytuły. Pomagają nam w tym różne programy, na przykład „Książka naszych marzeń”, czy wieloletni  „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa", dzięki którym uzyskujemy dodatkowe środki na wzbogacenie zasobów bibliotecznych. W tym roku książki wyszły z biblioteki oraz prywatnych zbiorów, aby stanąć naprzeciw gustom czytelniczym, dzięki zorganizowanym w szkole stałym kącikom czytelniczym, których celem jest rozwijanie promowanie czytelnictwa wśród naszych uczniów i ich rodziców.
     Jeszcze w marcu, przy okazji Dnia Kobiet, przygotowaliśmy na holu szkolnym ekspozycję książek poświęconych właśnie kobietom. Dodatkowo najstarsi uczniowie napisali prace o, ich zdaniem, niezwykłych kobietach. Zamieściliśmy je już w zakładce „Okiem ucznia”. Aby nie studzić zapału czytelniczego, w tym miesiącu zmieniliśmy tematykę i w naszym kąciku czytelniczym pojawiła się literatura dla dzieci i młodzieży, pozycje bardzo popularne jak: „Opowieści z Narni” czy „Harry Potter”. Znalazła się tu również seria książek wchodzących w skład cyklu „Cała Polska Czyta Dzieciom” czy znane nieco starszym pokoleniom „Poczytaj mi mamo”. Są to bestselery, książki, które zdobyły różne nagrody literackie. Oprócz ciekawych lektur można znaleźć w naszych kącikach czytelniczych czasopisma. Dla najmłodszych jest to „Kumpel”, dla starszych „Victor Junior”, a dla najstarszych „Victor”. Jednym słowem, każdy może znaleźć coś dla siebie.
     Zachęcając uczniów do czytania książek przyświecają nam różne maksymy i sentencje. Wykorzystujemy je na gazetkach szkolnych, chcąc w ten sposób wskazać korzyści z czytania, jak również promować wspólne, rodzinne czytanie. Okazuje się, że amatorów czytania w naszej szkole nie brakuje. Jak się okazuje, w czasie rozmów na lekcjach języka polskiego, uczniowie czytają, mają swoje ulubione tytuły. Czasami nawet wymieniają się książkami między sobą i z nauczycielami. Czytają także najmłodsi, o czym świadczą piękne prace plastyczne, wykonane przez uczniów klasy I w oparciu o przeczytane baśnie.
     Jak widać, wbrew powszechnemu mniemaniu, pasja  czytania nie zanika wśród młodych ludzi, a stale powiększające się grono uczniów systematycznie sięgających po ciekawą książkę świadczy o tym, że ta forma rozrywki cieszy się wśród nich dużym powodzeniem.
     Składamy serdeczne podziękowania Pani Barbarze Mikoś – Opiekunce szkolnej biblioteki i Pani Agnieszce Łobazie – Nauczycielce języka polskiego w naszej szkole za promowanie czytelnictwa wśród naszych wychowanków.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego