W 2012 prezydent RP Bronisław Komorowski zapoczątkował akcję Narodowe Czytanie. Jej główny cel to rozpowszechnianie i propagowanie literatury polskiej poprzez wspólne czytanie na głos arcydzieł, które każdy Polak powinien znać.
W tym roku nasza szkolna społeczność przyłączyła się również do akcji Narodowego Czytania, której od 2015 roku patronuje Para Prezydencka- Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Tym razem, w wielu miejscach Polski, 8 września rozbrzmiały wersy powieści Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie”. Ponieważ była to sobota, w naszej szkole Narodowe Czytanie miało miejsce w piątek 7 września.
Po zapoznaniu zebranych z tematyką spotkania, uczniowie klasy VIII przedstawili swoim młodszym kolegom sylwetkę Stefana Żeromskiego, omówili problematykę utworu, na dłużej też zatrzymali się nad symbolicznym tytułem powieści. Następnie miało miejsce odczytanie wybranych fragmentów „Przedwiośnia” przez nauczycieli. Z wielkim przejęciem uczniowie słuchali o sielskim dzieciństwie i burzliwym dorastaniu w trudnych czasach Cezarego Baryki. Wybuch I wojny światowej był przełomowym momentem w jego życiu. Gdy Seweryn Baryka, ojciec Cezarego, został powołany do wojska, chłopiec poczuł się wolny i zachłannie z tej wolności zaczął korzystać. Przestał się uczyć, kłócił się z nauczycielami, nie słuchał napomnień mamy. Dopiero, gdy ojca uznano za zaginionego i zmarła matka, Cezary poczuł pustkę w sercu i żal, że został na świecie sam.
Po zakończeniu czytania, Pani Dyrektor posumowała spotkanie. Młodsi i starsi doskonale pamiętali szczegóły z życia Cezarego Baryki, wykazali się także świetną znajomością dat i faktów z historii polskiej.
W związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie mieli kolejną okazję do refleksji nad istotą patriotyzmu we współczesnych czasach oraz do zadumy nad okazywaniem postaw patriotycznych przez nich samych. Niewątpliwie rzetelne wywiązywanie się z obowiązków uczniowskich, troska o własny rozwój oraz kształtowanie postawy służby wobec drugiego człowieka a także wobec regionu i kraju, w którym żyją, świadczą o właściwym rozumieniu patriotyzmu dnia dzisiejszego. Spotkanie zakończyło się zacytowaniem przez Panią Dyrektor fragmentu innej powieści Stefana Żeromskiego:
„Nauka jest jak niezmierne morze… Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.
Kiedyś poznasz, jaka to jest rozkosz. Ucz się, tylko co jest sił w tobie, żeby jej zakosztować”
S. Żeromski „Syzyfowe prace”