środa popielcowa - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Przejdź do treści

Menu główne:

aktualności

Środa popielcowa - 14.02.2018



Dziś wchodzimy w okres Wielkiego Postu,
czasu wstrzemięźliwości, modlitwy i ofiarnej miłości.”
Papież Franciszek

    W środę popielcową wszyscy wraz z Panią Dyrektor i Nauczycielami uczestniczyliśmy we Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu, czasu nawrócenia i pokuty. Okres, który się dziś zaczął,  określany jest tak nie dlatego, że długo trwa, bo aż 40 dni, ale dlatego, że przygotowuje nas na wyjątkowy czas, na Święta Wielkanocne. Wielki Post warto przeżywać właśnie w duchu zmartwychwstania.
    Dziś, w dobie kultu ciała, ludzie chętnie stosują różne diety, żeby mieć idealną sylwetkę, zwracają uwagę na to, by żywność była zdrowa, lekka – „fit”. Uprawiają różne dyscypliny sportu, regularnie uczęszczają na siłownię, żeby zrzucić zbędne kilogramy, czy utrzymać dobrą formę. Są gotowi ponosić wyrzeczenia, żeby wyglądać dobrze, a zapominają niekiedy o poście. Czasem odmawiają sobie z okazji Wielkiego Postu różnych przysmaków, jednak bywa, że podtekstem takiego postepowania jest chęć przywrócenia idealnej sylwetki.
    Wielkiego Postu  że nie należy jednak pojmować, jako czasu sprzyjającego odchudzaniu. Może to i jest swego rodzaju  „siłownia”, ale bardziej tu chodzi o „siłownię duchową” - siłowanie się z własnymi słabościami, rutyną, nałogami, to wewnętrzne wyrzeczenie, które prowadzi do prawdziwego życia. Post stwarza okazję do wyrzeczenia się czegoś dla zdrowia duchowego. Ujmujmy sobie jedzenia i ofiarujmy ten gest w jakiejś intencji. Więcej się módlmy, żeby być bliżej Boga, a w modlitwie pamiętajmy o innych. Starajmy się także ze względu na Boga, wspierać ubogich. „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię…” – takie słowa słyszeliśmy, kiedy nasze głowy zostały posypane popiołem na znak pokuty. Jest to gest przyznania się do tego, że jesteśmy grzesznikami, potrzebujemy Boga, który odpuści nam grzechy. Bardzo przejmująco brzmią słowa proroka Joela: „Nawróćcie się do mnie całym swym sercem, przez post”. Bardzo mocne są słowa Boga „Nawrócić się sercem”. Serce w biblijnym ujęciu jest centrum człowieka. Nawrócenie zaczyna się więc w sercu, wynika z miłości Bożej i nie oznacza tylko udziału w pobożnych praktykach.  Jeżeli odkryjemy, że Bóg odkupił nas w Chrystusie przez poniżenie, ogołocenie aż do śmierci, to uczestnictwo w Drodze i Krzyżowej, Gorzkich Żalach nie będzie dla nas tylko praktyką religijną, wykonywaną z przyzwyczajenia, ale stanie się autentyczną potrzebą serca, bowiem uświadomimy sobie, co Jezus z miłości zrobił dla nas.
    Podchodząc do posypania głowy popiołem zastanawialiśmy się nad naszą drogą wielkopostną. Dlaczego tutaj jesteśmy? Czy dlatego, że wierzymy w miłość Boga? Czy chcemy wykorzystać kolejną szansę na zbliżenie się do Niego w ten Wielki Post? Czy może przywiodła nas tu rutyna, bo co roku w tym tu dniu przychodzimy, nawet często nie uczestnicząc w inne dni we Mszy św.?
     Dziękujemy tym, którzy nas tu dziś przyprowadzili, byśmy dobrze przeżyli czas postu. Kiedy pochyliliśmy głowę do posypania popiołem, w duszy pragnęliśmy : „Boże chcę się zmienić, nawrócić, być lepszym. Pomóż mi…” Niech to nie będzie pusty gest. Niech to będzie czas z Tobą, pełen dobra i świętości. Niech to będzie nowa jakość życia…
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego