Oglą…dasz w tej chwili archiwalną… wersję™ strony domaradz.pl aktualizowaną… do 22 maja 2015 r. Zapraszamy na aktualną… wersję strony
Dane urzędu
Dane urzędu
Godziny pracy
Menu
<b>Start</b> Start
<b>Wydarzenia</b> Wydarzenia
<b>Informacje</b> Informacje
<b>Urząd Gminy</b> Urząd Gminy
<b>Historia</b> Historia
<b>Kultura</b> Kultura
<b>Sport</b> Sport
<b>Oświata</b> Oświata
<b>Parafie</b> Parafie
<b>Galeria</b> Galeria
<b>Kontakt</b> Kontakt
Nagrody, certyfikaty
Informator
<b>Noclegi</b> Noclegi
<b>Warto zobaczyć</b> Warto zobaczyć
<b>Okolice</b> Okolice
<b>Szlaki rowerowe</b> Szlaki rowerowe
<b>Telefony alarmowe</b> Telefony alarmowe
<b>ISO 9001</b> ISO 9001
Różne
Szukaj na stronie
Ogłoszenia(k/s)
.......
Publikacje
Poezja
W językach obcych
In English In English
 

Start arrow Informacje arrow Ochrona środowiska

Ochrona środowiska Drukuj E-mail
Napisał Tomasz Bober   
26-01-2005

W ochronie środowiska naturalnego obok realizacji inwestycji związanych z budową oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej dla poprawy stanu ekologicznego duże znaczenie ma również respektowanie przyjętych zasad gospodarowania na obszarach chronionego krajobrazu, utrzymanie czystości rowów melioracyjnych, wód rzek i potoków, lasów, likwidacja źródeł zanieczyszczania powietrza przez miejscowe kotłownie oraz poprawa estetyki i ogólnego wyglądu obejść gospodarstw domowych i nieruchomości użyteczności publicznej. Przypomnieć należy, że zachodnia część gminy leży w Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym, w Czarnorzeckim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Fakt ten wyklucza wszelką działalność gospodarczą naruszającą zasady gospodarowania na tego typu terenach.

W ramach działań na rzecz ochrony środowiska władze gminy od 1995 roku prowadziły modernizację pomieszczeń kotłowni i wymianę pieców węglowych na gazowe w budynkach Urzędu Gminy, ośrodkach zdrowia w Domaradzu i Golcowej, Szkołach Podstawowych nr 1 i nr 2 w Domaradzu, Szkole nr 1 w Golcowej i w Baryczy.

W zakresie konserwacji i renowacji rowów melioracyjnych w miejscowościach, gdzie wykonano w różnym czasie urządzenia melioracyjne występują problemy z ich prawidłową eksploatacją. Wynika to głównie ze zmian organizacyjnych w nowotworzonych spółkach wodnych i trudności w ściąganiu opłat melioracyjnych od rolników.

W zakresie ochrony przyrody wykonana jest dokumentacja inwentaryzacyjna pomników przyrody i znajdującej się w gminie fauny i flory. Władze gminy wraz z dyrekcjami szkół rokrocznie organizują akcje sprzątania gminy i likwidacji dzikich wysypisk śmieci. Ponadto decyzjami administracyjnymi zmusza się właścicieli nieruchomości, na których wykryto dzikie wysypiska do ich likwidacji i odpowiedniego zagospodarowania tych nieruchomości.

Należy zwrócić uwagę na czystość rzeki Stobnica, która niesie wody odpowiadające III klasie czystości pod względem fizyko-chemicznym. Czynnikiem decydującym jest zawartość fosforanów. Pod względem bakteriologicznym wody Stobnicy nie odpowiadają obowiązującym normom.

Zły stan sanitarny wód powierzchniowych jest wynikiem m.in. odprowadzania nieoczyszczonych ścieków do rzek i potoków, wycieku nieczystości z szamb, nadmiernego stosowania nawozów sztucznych w bezpośrednim sąsiedztwie wód płynących.

Oczyszczalnie ścieków

Na terenie gminy są zlokalizowane trzy oczyszczalnie ścieków: jedna w Domaradzu i dwie w Golcowej.

     

  1. Oczyszczalnia ścieków w Domaradzu typu „Eliot" o przepustowości 150 m3/d, została oddana do użytku w 1994 roku. Do oczyszczalni podłączonych jest 97 gospodarstw domowych oraz instytucje i firmy takie jak: Urząd Gminy, Poczta, Policja, Dom Nauczyciela, Bank, Dom Handlowy, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, Piekarnia, SPZOZ.

     

  2. Oczyszczalnia ścieków przy Szkole Podstawowej Nr 1 i Gimnazjum w Golcowej: typ „BIO SAN" o przepustowości 10 m3/d. Do oczyszczalni podłączone są szkoły oraz 5 gospodarstw domowych. Oczyszczalnia została oddana do użytku w 1996 roku. Przepustowość oczyszczalni nie pozwala na dodatkowe podłączenie gospodarstw.

     

  3. Oczyszczalnia ścieków przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Golcowej typu „BIOCLERE" B22B o przepustowości 3,1 m3/d. Do oczyszczalni podłączona jest tylko Szkoła Podstawowa. Nie ma możliwości podłączenia indywidualnych gospodarstw ze względu na małą przepustowość. Oczyszczalnia została oddana do użytku w 2002 roku:

     

    - liczba mieszkańców korzystających z usług kanalizacyjnych: 425 osób,

  4.  

  • Oczyszczalnia ścieków w Domaradzu typu „Eliot" o przepustowości 150 m3/d, została oddana do użytku w 1994 roku. Do oczyszczalni podłączonych jest 97 gospodarstw domowych oraz instytucje i firmy takie jak: Urząd Gminy, Poczta, Policja, Dom Nauczyciela, Bank, Dom Handlowy, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, Piekarnia, SPZOZ.

    Oczyszczalnia ścieków przy Szkole Podstawowej Nr 1 i Gimnazjum w Golcowej: typ „BIO SAN" o przepustowości 10 m3/d. Do oczyszczalni podłączone są szkoły oraz 5 gospodarstw domowych. Oczyszczalnia została oddana do użytku w 1996 roku. Przepustowość oczyszczalni nie pozwala na dodatkowe podłączenie gospodarstw.

  • Oczyszczalnia ścieków przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Golcowej typu „BIOCLERE" B22B o przepustowości 3,1 m3/d. Do oczyszczalni podłączona jest tylko Szkoła Podstawowa. Nie ma możliwości podłączenia indywidualnych gospodarstw ze względu na małą przepustowość. Oczyszczalnia została oddana do użytku w 2002 roku:

    Oczyszczalnia ścieków i kanalizacja sanitarna w Domaradzu została wykonana w latach 1993 - 1996 dla potrzeb centrum tej miejscowości. W roku 2000 został utworzony Społeczny Komitet Budowy Kanalizacji Sanitarnej. Gmina w 2001 roku opracowała z własnych środków aktualizację mapy dla celów projektowych, następnie Komitet zawarł umowę z firmą projektową o sporządzenie dokumentacji technicznych. W chwili obecnej gmina wspólnie z Komitetem uzgadnia przebieg kanalizacji przez działki, na które wcześniej nie było zgód.

    W roku 2004 gmina ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej budowy kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Golcowa. Przetarg wygrała firma „EKO-PROJEKT" z Przeworska, która w chwili obecnej opracowała koncepcję przebiegu kanalizacji i teraz jest na etapie zbierania zgód.

    Ponadto opracowywany jest również projekt modernizacji i rozbudowy istniejącej oczyszczalni ścieków w Domaradzu, której docelowa przepustowość wynosić będzie 600 m3/d i przyj/d i przyjmować będzie ścieki komunalne z terenu miejscowości Domaradz i Golcowa. Inwestycje te zostały umieszczone na pozycji 102 w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych na lata 2006 - 2010.

    W opracowanej koncepcji „Budowy kanalizacji sanitarnej Gminy Domaradz" kanalizacja sanitarna z miejscowości Barycz planowana jest do podłączenia do projektowanej kanalizacji w miejscowości Wesoła, gmina Nozdrzec.

    Copyright 2000 - 2012 Tomasz Bober & UG Domaradz Wszystkie prawa zastrzeżone. (All rights reserved.)
    Strona wykorzystuje Mambo i projekt SK_Bussines3