Start arrow Wydarzenia arrow Rok 2011 arrow Szachowe półrocze w Golcowej

Napisał Franciszek Zając
30-05-2011

Szachowe półrocze w GolcowejZbliżający się koniec roku szkolnego to czas podsumowania osiągnięć uczniowskich w różnych dyscyplinach edukacji i sportu. Warto zatem na stronach niniejszego publikatora wspomnieć o szachach jako o dyscyplinie sportowej, w której potrzebna jest cierpliwość, rozwaga i hart ducha, duża odporność na stres, długie godziny treningów i żmudnych ćwiczeń oraz kreatywny umysł.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ SZACHISTÓW

Na terenie gminy szkolny sport szachowy rozwija się tylko w golcowskich szkołach podstawowych oraz w gimnazjum, gdzie uczniowie mają możliwość uczestniczyć w zajęciach kółek szachowych oraz wyjeżdżać na niektóre turnieje szachowe organizowane na terenie województwa. W Zespole Szkół w Golcowej, w ramach realizowanych od kilku lat projektów edukacyjnych, w oparciu o fundusze unijne, stało się możliwe utworzenie silnego szachowego zaplecza dydaktycznego. Na zajęcia szachowe w ciągu roku przychodzi dorywczo lub systematycznie w sumie prawie 50 uczniów. W tej dużej grupie szachistów są uczniowie, którzy niejednokrotnie reprezentowali szkołę w zawodach rangi wojewódzkiej.

Poziom gry uczniów weryfikują turnieje z udziałem szachistów innych gmin powiatu brzozowskiego. W ciągu całego roku szkolnego uczniowie mają możliwość udziału w turniejach, które dla różnych grup wiekowych organizują organizacje sportowe na terenie powiatu. Spośród reprezentacji szkół powiatu brzozowskiego uczniowie szkół podstawowych z Golcowej prawie zawsze stanowią grupę najliczniejszą, a niekiedy nawet najbardziej utytułowaną.

Poniżej znajduje się przegląd wyników uzyskanych przez golcowskich uczniów w turniejach i zawodach w II półroczu.

Powiatowa Liga Szachowa

W czasie ferii zimowych uczniowie z podstawówek zostali zgłoszeni do turnieju III Powiatowej Ligi Szachowej "O Złotą Wieżę", które zorganizowało Powiatowe Zrzeszenie LZS w Brzozowie. W tym turnieju 5 uczniów golcowskich szkół znalazło się wśród 15 najlepszych szachistów turnieju, a drużyna SP nr 2 zajęła III miejsce nieznacznie wygrywając tylko o 0,5 punktu z drużyną SP nr 1 w Golcowej.

Turniej w Wysokiej Strzyżowskiej

Doskonałym bodźcem motywującym do ćwiczeń są nagrody turniejowe, które organizatorzy turniejów fundują dla różnych kategorii i grup wiekowych. Nagrodami są nie tylko puchary i dyplomy, ale i różnorodne nagrody rzeczowe, których ilość i asortyment zależy od rodzaju działalności gospodarczej i hojności sponsorów. Świetnym przykładem sponsorowania imprezy szachowej są coroczne wiosenne turnieje w Wysokiej Strzyżowskiej. W tym roku w tym turnieju wystartowało 310 szachistów w 3 grupach wiekowych. Turniej skupił najlepszych szachistów z całego województwa podkarpackiego oraz sporą grupę szachistów z Ukrainy. W grupie uczniów najmłodszych (do kl IV) było aż 127 zawodników. Popularność takiej imprezy tkwi m.in. w tym, że sponsorzy ufundowali prawie 100 różnych nagród rzeczowych, które rozdano w 11 różnych kategoriach.

W tym turnieju wystartowało również 24 uczniów z Golcowej, którzy osiągnęli kilka znaczących wyników zajmując miejsca w I połowie tabel turniejowych:

Uczeń SP nr 1 kl VI Jan Drabek zajął I miejsce w kategorii juniorów (rok ur. 1996-1999) za co został uhonorowany odkurzaczem z Zelmera.

W kategorii juniorek (rok ur. 1996-1999) Anna Zegar z 2 kl gimnazjum zajęła VI miejsce za co otrzymała „tylko” album. Wysokie miejsca zajęły również Gabriela Ciuł z kl V z SP nr 2 (11 miejsce) i Agnieszka Dobosz z kl V (13 miejsce)

W kategorii juniorek starszych (rok ur. 1993-1995) Joanna Ciuł z kl III gimnazjum zdobyła IV miejsce a jej koleżanka z klasy Gabriela Gierlach zajęła VI miejsce.

W grupie dzieci (rok ur. 2000-2003) dobrze zaprezentowali się chłopcy z SP nr 1 z kl IV: Piotr Suchorabski i Piotr Więcek, którzy z wysokim wynikiem punktowym (5,5 pkt) znaleźli się w pierwszej trzydziestce najlepszych wyników (na 127 startujących). Na wyróżnienie zasługuje również Jaś Głowacki z kl III, który rozpoczął grę od rundy IV i przebojowo zdobył w 6 grach 4 punkty.

Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Gimnazjada

Szkolny Związek Sportowy, który patronuje szachowym rozgrywkom Igrzysk Młodzieży Szkolnej dla uczniów szkół podstawowych oraz zawodom Gimnazjady, w drugim półroczu każdego roku szkolnego organizuje rozgrywki w szachach indywidualnych. W tym roku finały powiatowe IMS i Gimnazjady zaowocowały awansem do finału wojewódzkiego dość dużej grupy uczniów. Zawody Powiatowe IMS zostały rozegrane w SP nr 2 w Golcowej. W grupie chłopców (klasy IV-VI) wygrał Jan Drabek z SP nr 1, a IV miejsce zdobył Paweł Szmyd SP nr 2. Natomiast w grupie młodszej (kl I-III) świetnie zagrał Wojciech Więcek i wywalczył II miejsce. W grupie dziewcząt Gabriela Ciuł (SP nr 2) zdobyła III miejsce, a Agnieszka Dobosz i Aleksandra Kurcoń (SP nr 1) zajęły kolejno IV i V.

Agnieszka Dobosz

W finałach powiatowych Gimnazjady, które również rozegrano w Golcowej, walczyło 20 gimnazjalistów z 5 szkół powiatu Brzozowskiego. Po zaciętych pojedynkach dziewczęta zdobyły wszystkie miejsca medalowe zajmując kolejno miejsca:
I - Joanna Ciuł kl III
II - Angelika Pilch kl III
III - Anna Zegar kl II

Do finału wojewódzkiego zakwalifikowała się jeszcze Gierlach Gabriela kll III.

W grupie chłopców również golcowscy uczniowie zajęli czołowe miejsca:
I - Artur Pilch kl I
III – Paweł Mikoś kl II

Do finału wojewódzkiego został zgłoszony jeszcze uczeń Artur Kudła z kl II Finał wojewódzki w Górnie

Grupa uczniów szkół podstawowych z winy przewoźnika na zawody nie dotarła. Na finał wojewódzki pojechali uczniowie z gimnazjum. Bardzo wysokie wyniki uzyskały dziewczęta, które po trudnych i wyrównanych partiach zajęły wysokie miejsca. W pierwszej dziesiątce wywalczyły wysokie miejsca Anna Zegar i Joanna Ciuł (VII i VIII miejsce), natomiast Angelika Pilch i Gabriela Ciuł (XIV i XXIII). Wszystkie wyniki turniejów znajdują się na stronie internetowej http://www.chessarbiter.com

Dlaczego miejsce XXV czy XXX zajęte przez ucznia w zawodach wojewódzkich jest wynikiem dobrym?

Aby zagrać w finale wojewódzkim trzeba przejść najpierw eliminacje niższego szczebla: gminne, powiatowe czy rejonowe. Awans daje zajęcie miejsc I – III lub posiadanie III kategorii szachowej lub wyższej.

W zawodach wojewódzkich gimnazjów i liceów uczestniczyło ok. 60 dziewcząt i 115 chłopców. Wielu z nich to zawodnicy, którzy trenują w klubach, posiadają wysokie kategorie szachowe i regularnie uczestniczą w turniejach. W województwie podkarpackim działa kilkanaście klubów szachowych, które prowadzą sekcje szachowe dla dzieci i młodzieży. Szkolenie w klubie daje znacząco wyższe efekty choćby z tej racji że w ciągu tygodnia uczeń w klubie ma ok. 4-6 godzin treningu oraz systematycznie pracuje w domu. Po 3 latach pracy dobry zawodnik, uczestnicząc systematycznie w turniejach, zdobywa nawet II kategorię szachową. Natomiast szkoła może uczniowi zaoferować zajęcia świetlicowe lub kółko szachowe w dużo mniejszym wymiarze czasowym. Ogranie turniejowe niezbędne do poznania atmosfery zawodów i nabycia odporności psychicznej oraz koncentracji uwagi też przychodzi trudniej uczniowi-amatorowi. Nasi uczniowie zdobywając coraz wyższe kategorie szachowe, zdobywając wysokie miejsca i wygrywając większość partii turniejowych zawdzięczają to wszystko własnej pracowitości, zaangażowaniu oraz własnej ambicji. Ich wyniki, jeśli są porównywalne z wynikami zawodników, są efektem wykonania większej pracy oraz pokonania większych trudności niż te które pokonali szachiści objęci opieką klubów szachowych.

Gratulujemy uczniom uzyskanych wyników!!!